Proovisõit

Seat Leon ST Cupra: tüsedaima venna kiired jalad

Tegemist on kõigi aegade võimsaima tänavalegaalse Seatiga
300 hj arendava mootori saab lasta pakkida kolme erineva kere sisse, kuid nelikveolisena saab soetada ainult universaali
Esiveolise Seat Leon ST Cupra baashind on Eestis 27 990 eurot (juunis 2017), nelikveolisel teisendil aga 30 990 eurot

Seat on tänases Volkswageni kontsernis justkui sakslaste Alfa Romeo, millele on lubatud törts mängulisust ja sportlikkust, sellal kui VW ja Škoda inimesed ideaalse pereauto otsingul ennasthävitavalt esimese infarkti suunas tormavad. Seat on kõigile meeldida püüdvate Škodade ja Volkswagenite hulgas justkui tšillipipra kaun, mis julgeb olla isikupärane ja isepäine, kaotamata nimetamisväärselt praktilisuse osas. Pigem vastupidi, sest parim suutlikkuse ja hinna suhe on jätkuvasti leitav ennem Seati kui VW letist. Vähemasti on see nii Cuprate kontekstis, nagu ka mitmete tavaseeria mudelite varustusi ja hindu võrreldes. Tore, aga mida tähendab Cupra?

Cupra tähendab Seati puhul sama mis Quadrifoglio Alfa Romeote korral, ehk seda tiitlit võivad kanda vaid tegusaimat suutlikkust pakkuvad isendid. Seat tõi esimese Cuprate eriseeria välja 1999. aastal ja hetkel pakutakse neid vaid VW Golfi sõsarautost Seat Leoni baasil, mille mootoriruumis on toimetamas turbokompressoriga varustatud kaheliitrine R4. See VW Golf GTI jõuallika edasiarendus oli enne mullust värskenduskuuri saadaval kahes võimsuses - 265 ja 280 hj – ent nüüd pakutakse seda vaid 300 hj arendavas seades. Keretüüpe on jätkuvasti kolm - kolmeukseline luukpära (nn kupee, ehk SC), viieukseline luukpära (5D) ja universaalkerega ST – ja kui kahte esiveolist autot saab nii kuuekäigulise käsikasti kui ka sama käikude arvuga automaadiga (kahe siduriga DSG), siis universaalkerega teisendil on ainsana ette näidata ka nelikvedu.

Muljetavaldav suutlikkus

Esiveoliste Cuprate põhikonkurentideks on hetkel Ford Focus ST (250 hj) ja Škoda Octavia RS 245 (245 hj). Viieukseline Cupra on neist vähemalt 50 hj võimsam, tema varustusse kuulub ka piiratud libisemisega diferentsiaal ja kõike seda arvestades pole Seat neist ka oluliselt kallim, sest tutvumishindu aluseks võttes küsitakse Seati eest 1290 eurot enam kui Fordi soetades ja Škodast on hispaanlane 1710 eurot odavam. Kuid esimest ei saa automaatkäigukastiga ja Seati kolmele kerele on võistlejatel vastu panna vaid 2 kereversiooni. Ootuspäraselt pole võrreldavad ka kiirendusandmed, sest käsikastiga luukpärasid võrreldes on Cupra Fordist 0,7 ja Škodast terve sekundi võrra nobedam (5,8 s versus 6,5 ja 6,8 s).

Lisaks pole kummagi võistleja valikus ka nelikveolist versiooni. Nelikveolisele Cuprale võiksid enne uuendatud VW Golf R-i tulekut vastu astuda Ford Focus RS ja Subaru WRX STI ning ehkki Cupra ST kaotab suurema mootoriga RS-le võimsuses 50 hj, jääb automaatkäigukastiga isend nullist-sajani kiirenduses Fordist maha vaid 0,2 sekundit (4,7 versus 4,9 sekundit), olles samal ajal viimasest 5510 eurot soodsam. Subarust on aga Cupra ST 0,3 sekundit kiirem ja 6910 eurot odavam ning erinevalt mõlemast võistlejast on Seat saadaval nii DSG-automaatkäigukasti kui ka luukpärast ja sedaanist praktilisema universaalkerega. Loomulikult pole viimasel tähtsust spordivahendit otsides, ent seda olulisem on see tõik siis, kui auto peab ringraja kõrval hakkama saama ka igapäevastes ülesannetes.

Miks peaks hea pereauto olema aeglane?

Leon Cupra ST korral peaks keskenduma enam praktilistele väärtustele, sest ammendamatuna näivat haardumist, kiirendusvõimet ja tõhusaid pidureid võib selle auto puhul käsitleda kui täiendavat turvavarustust. Universaalkerega Cupra tekitab kergemat sorti lindprii fiilingu, sest pidurid saavad alati hakkama, ükskõik kui hiljaks te pidurdamist ka ei jätaks, ja te võite hakata möödasõidu sooritamiseks pidama normaalseks vahemaid, mis oma auto roolis näiks selge sõgedusena. Mulle meenus kohe, kuidas ma kunagi auto24ringil samasuguse Cupraga rajalt välja sõitsin, sest pidurdusmaad üha napimaks kärpides ühtäkki sellest korraga enam ei piisanud. Cupra nõuab head enesekontrolli ja ainsaks viiteks auto piire nihutavale sooritusvõimele on hoomatav rahutus, mis saadab suurelt kiiruselt täie jõuga pidurdamist, nõudes sohvrilt ka kerget vasturoolimist.

Auto mootor on kuuldav vaid kiirendustel, maanteekiirustel on tuulemüra ilusti isoleeritud ja 79 dB juurde küündiv mürataust koosnes lõviosas rehvimürast. Autos sai valida nelja sõidurežiimi vahel – Comfort, Sport, Cupra ja Individual – mis muudavad nii mootori, käigukasti kui ka baasvarustusse kuuluva adaptiivvedrustuse seadeid, ent isegi kõige jäigemas, Cupra-seades polnud lühikese käiguga vedrustus minu jaoks veel liialt jäik. Konarlikul teekattel võib see häälekalt tümiseda, ent parimaks seadeks osutus maanteel seadistus, kus roolisüsteem oli Cupra-, vedrustus Comfort- ja jõuallikas tavaseades. Nii pakub rool head vastusurvet, kurvidesse sisenedes muudab auto asendit jälgiv adaptiivvedrustus end jäigemaks nii ehk naa ja ka mootori osas pole vaja enamat, kui viiv enne õiget hetke gaas põhja suruda. Cupra-režiimis ei lasta pöördeid alla 3500 p/min kukkuda, mis näib ringrajast väljaspool kõrvu kurnavalt kohatu.

Lõpetuseks

Emotsioonidest lähtudes võtaksin esmalt kas Ford Focus RS-i või Subaru WRX STI, kuid igapäevase kompromissina on neist mõlemast tegusam universaalkerega Cupra. See on mugavam, vaiksem ja paremini varustatud ja isegi joomakombed pole auto sooritusvõimet arvestades nimetamisväärsed, sest linnas kujunes rahuliku sõidu korral keskmiseks kütusekuluks 8,8 liitrit 100 km kohta. Üle kümne liitri küündiv keskmine tähendaks juba VÄGA dünaamilist sõitu. Auto väärtust pereauto rollis peaks tõstma avar sõitjateruum, kus minul oma keskmise kasvuga oli tagaistmel pearuumi enam kui rusikajagu. Universaali pakiruumi mahuks on 587 liitrit (nelikvoe olemasolu ei mõjuta Cupra korral pakiruumi mahtu, küll aga mahutab kütusepaak 50 liitri asemel 55 liitrit), mida saab kaheosalise (suhtes 1/3:2/3) tagaistme seljatuge maha pöörates kasvatada 1470 liitrini.

Cuprate sõitjateruum on nägus ja ergonoomiline ning veelgi seksikamaks muutub auto kaasapandavat kaasavara vaadates. Sisuliselt on selles kõik olemas, alates pööratavate nuppudega kliimaseadmest lõpetades LED-laternate, adaptiivvedrustuse ja 8 tollise ekraaniga lustikummutiga (MP3/WMA/CD,  2xUSB/aux-in ja SD-kaardi pesa), millega haakub ka 8-kõlariga audiosüsteem. Te ei pea väga hea varustusega auto saamiseks kulutama sentigi lisaraha, kui te just nn hunt-lambanahas efekti edevate kujunduslisadega ära ei riku. Kuni uute VW Golf GTI ja R-i saabumiseni pakub just Cupra parimat suhet sooritusest, juhitavusest ja selle eest küsitavast hinnast ja selle mudeli ainsaks puuduseks on asjaolu, et Golf R-i turuosa kaitsmiseks ei müüda luukpärakerega isendeid nelikveolistena. Muus osas on aga Leon ST Cupra ideaalne pereauto, millega saab end soovi korral ka ring- või jäärajal „tühjaks laadida“, et siis suu kõrvuni koju tagasi sõita.

Meeldis: juhitavus, jõulisus, pidurid, välja lülitatav veojõukontroll ja väga hea hinna-varustuse suhe.

Ei meeldinud: soovida jättev roolitunnetus, asjaolu, et nelikvedu saab vaid kõige ilmetuma välimusega kerele.

Rivaalid: Ford Focus ST, Ford Focus RS, Škoda Octavia RS 245, Subaru WRX STI.

 

Seat Leon ST Cupra DSG 4DRIVE

Mootor: R4, ottomootor

Baashind: 32 990 eurot (tutvumishinnaga 30 990 €).

Võimsus: 221 kW / 300 hj @ 5500-6200 p/min.

Pöördemoment: 380 Nm @ 1800–5500 p/min.

Aeg 0–100 km/h: 4,9 s.

Tippkiirus: 250 km/h.

Keskmine kütusekulu: 7,2 l / 100 km.

CO2-pääst: 164 g/km.

Pikkus/laius/kõrgus: 4549/1816/1451 mm.

Telgede vahe: 2636 mm.

Pakiruumi maht: 587-1470 liitrit.

Tühimass: 1545 kg.


 Kaido Soorsk, fotod: autor ja tootja

Vaata autofirmade sooduspakkumisi

Seotud artiklid

Autode test

Seat Ateca

What Car? Says Hinnatud 4-ga 5-st

Ateca on nägus linnamaastur, mis juhitavuse osas klassi priimuste seas, pakkudes kasutajale õnnestunud kompromissi mugavusest ning praktilisusest. Lähisugulaste arvestuses on see paremini viimistletud kui Škoda Karoq, olles VW Tiguanist hoomatavalt soodsam.

Kasutatud auto testid