Proovisõit

Toyota Camry tallab Lexuse varvastel

Euroopasse naasnud Toyota Camry meelitab ostjad ruumika interjööri ja Lexuse-väärilise sõidumugavusega.
Mootorivalik koosneb meil ühest 160 kW/218 hj arendavast hübriidajamist, mis töötab koos variaatorkäigukastiga (e-CVT).
Baashind Eestis on 30 900 eurot (loo koostamise ajal - 2019. aasta mais - kehtis ka kampaania pakkumine alghinnaga 28 500 eurot).

AutorKaido Soorsk

Autoostjad on Atlandi ookeani kahel kaldal üksjagu erinevad. Miki-Hiire sünnimaal on suured ottomootoritega sedaanid jätkuvasti au sees ja nende puhul on kõige olulisem ruumikas interjöör. Viimistluskvaliteedi osas ollakse seal leplikumad, sest autod on ennekõike tarbeesemed. Ent ruumikitsikuse käes vaevlevasse vanasse maailma saabudes pöördub kõik vastupidi. Siin eelistab sarnane ostja sama (või enama) raha eest kompaktsemat luukpära, olles nii detailide kui ka viimistluskvaliteedi osas märksa nõudlikum. Takkapihta kippusid eurooplased kuni viimase ajani eelistama ka väiksema töömahuga diiselmootoreid, sest viimaste ökonoomsus oli justkui omalaadne indulgents kalli kaubamärgi soetamise väljavabandamiseks.

Seepärast lõpetati 15 aasta eest siinkandis ka Camryde müük, sest ainult Euroopa ostjatele suunatud mootorite loomine poleks olnud eeldatava müügimahu ja linnamaasturite pealetungi tõttu otstarbekas. Ent nüüd, kui „õlipõletajad“ on Euroopas ketseriteks kuulutatud, on Camry sipsti mudelivalikus tagasi ja seda kahel põhjusel. Esiteks seepärast, et kaheksanda põlvkonna esindajal on teisel pool Suurt Lompi kasutusel „iselaadiv“ hübriidajam, mille joomakombed on tootja kinnitusel võrreldavad sama suurt-rasket sedaani jõustava diiselmootoriga ja mille kohandamine Euroopa nõuetele vastavaks pole nii kulukas kui eraldi mootorite arendus. Teiseks on Toyotal vaja midagi pakkuda kliendile, kes vajab Corollast ruumikamat autot, kuid ei soovi maasturisse kolida.

Lihtne mootorivalik

Lähtuvalt eelnevast pakutakse Camryt meil ainult ühe jõuallikaga. Tegu on 2,5-liitrise Atkinsoni tsüklis töötava bensiinimootoriga (R4, 131 kW/177 hj @ 5700 p/min), mis on „paaritatud“ 88 kW arendava mootorgeneraatoriga, mida varustab energiaga 6,5 Ah mahutav akuplokk. Ülekandekadusid maha arvates on süsteemi koguvõimsus 160 kW/218 hj ja pöördemoment 202 Nm, millest piisab, et üle pooleteise tonni kaaluv sedaan saavutaks kiiruse 100 km/h 8,3 sekundiga. Keskmiseks kütusekuluks lubab tootja 18-tolliste rehvide korral 5,5 l/100 km (WLTP) ja ehkki hübriidajami akuplokk pole suur, laetakse seda kõigi aeglustamiste ja pidurdamiste korral, mistõttu veerevat säärase ajamiga varustatud autod asulasisestel sõitudel ligi poole ajast ainult elektri jõul.

Kõik Camryd on esiveolised ja varustatud astmevaba käigukastiga (e-CVT), mis on seadistatud nii, et auto kasutajal jääks mulje justkui kuuekäigulisest automaatkäigukastist. Sõidumulje osas on tegemist nn dirigendi autoga – huvitav, miks peavad just need leheneegrite meelest üles noppima nood autod, mis entusiasti ei kõneta? –, mis tuleb toime nii astmevaba kulgemise kui mõistlike möödasõitudega ning jätab elus pisut rahulikuma mulje kui ta stopperi vastu tegelikult on. Ajami jõud saab ümber 5700 p/min juures ja kiirendamisel oleks mõttekas sealkandis gaasi hetkeks järele anda, et käigukasti juhtprogramm järgmise „käiguvahetusega“ maha saaks. Vastasel korral tegelete vaid oma kõrvade kurnamisega, ilma et see dünaamikas hoomatavat efekti omaks.

Nimeka sugulase sarnane

Kaheksas Camry valmib Toyota platvormil GA-K, millele on ehitatud ka Camryst varem Eestisse jõudnud Lexus ES. Ja ehkki need autod on kujundust kõrvale jättes väga sarnased, pole tegu ühemunakaksikutega. Erinevused tulevad esile autode tagaosa juures. Ehkki Camry jääb Lexusele alla nii pikkuses kui ka telgede vahes – vastavalt 90 ja 45 mm –, on see siiski praktilisem valik. Toyota katusejoon pole C-piilari kohal nii längus kui Lexusel, mistõttu on selle tagaistmel ehk enamgi pearuumi kui kallimas sugulases. Suurem on ka pakiruum (524 vs 454 liitrit) ja kuna Camry tagumised amortisaatorikannud pole omavahel kokku ehitatud, saab selle pakiruumi laiendada kaheosalist (60/40) tagaistme seljatuge maha käänates.

Ja ehkki Toyota noogutab järskudes kurvides pisut sügavamalt kui varem proovitud ES, on tegu turvalise ja etteaimatavalt käituva sedaaniga. Sõidu- ja vedrustusmugavuse osas on need kaks „jaapanlast“ väga sarnased, kiirteel hoiab Camrygi hästi suunda ja siledal asfaldil püsis interjööri mürataust meil lubatud kiirustel vahemikus 68-70 dB. Toyota vedrustus jääb vaikseks isegi konarlikul asfaldil ja autot usinasti takka sundides on vedrustuses tabatav ka kerge sportlik alatoon. Camry on paremini tasakaalus ja pakub enamat haardevõimet kui seesuguselt sedaanilt oodata oskaks. Proovisõidu keskmine kütusekulu jäi vahemikku 6,0-6,8 l/100 km, mis oli nii mägiteid kui kiirteelõike sisaldavat marsruuti ja auto kaalu (tühimass olenevalt varustusest 1595-1660 kg) arvestades taas kord hea tulemus.

Kokkuvõtteks

Kui suured sedaanid meeldivad, siis tuleks uustulnuk kindlasti üle vaadata, sest selle tagaistmel on sama palju ruumi kui kontsernisiseses sõsaras – minul jäi oma keskmise kasvuga enda järgi seatud juhiistme taha maandudes põlvede ette umbes rusika jagu varu – ja võrreldav on ka sõidukogemus. Ent Camry on Lexusest oluliselt odavam ja praktilisema (suurema) pakiruumiga ning kuigi nende kahe ajamid on samad, on Toyota tänu väiksemale kaalule ka veidi vähem janusem ning nõksu nobedam. Ainus asi, millega Toyota Lexusele ja Euroopa konkurentidele alla jääb, on pragmaatiliste jänkide tarvis kujundatud keskkonsool, milles olev seitsme- või kaheksatollise diagonaaliga infolustisüsteemi ekraan on tänapäeva mõistes väiksevõitu ja moraalselt vananenud graafikaga.

Camryt pakutakse meil viiel varustustasemel. Juba baasvarustusesse kuuluvad võtmeta sisenemine, 17-tollised kergmetallveljed, valgusdiood-esilaternad, automaatsed kaugtuled, digitaalne näidikupaneel (7,0 tolli), eesmised ja tagumised parkimisandurid, tagurduskaamera, adaptiivne kiirushoidik, sõidurajalt hälbimise eest hoiatav süsteem, kahetsooniline automaatne kliimaseade ja elektriajamiga juhiiste. Euro NCAP-turvatestidest pole auto jõudnud veel läbi käija, aga ohutusvarustusest ja teiste uute Toyotade saavutustest lähtudes võib sealtki oodata maksimumi. Ja ehkki sellel mudelil pole ette näidata parimate Euroopa konkurentide viimistluskvaliteeti, kirgast graafikat ja kiirelt reageerivat käigukasti, teeb ta vajakajäämise tasa ruumika interjööri, asulasisese ökonoomsuse ja sõidumugavusega.

Meeldis: vaikne interjöör, sõidumugavus, jalaruum teises reas, mahukas pakiruum (eriti hübriidajamit silmas pidades), kütusekulu ja baasvarustus.

Ei meeldinud: kohati pikatoimeliselt tegutsev käigukast, infolustisüsteemi graafika ja siin-seal sõitjateruumis kasutatud odava ilmega materjalid.

Rivaalid: Ford Mondeo, Opel Insignia, Renault Talisman, Škoda Superb ja Volkswagen Passat.

Toyota Camry Premium

Baashind: 38 300 eurot.

Mootor: R4, hübriid.

Võimsus: 160 kW/218 hj.

Pöördemoment: 202 Nm.

Aeg 0–100 km/h: 8,3 s.

Tippkiirus: 180 km/h.

Keskmine kütusekulu: 5,5 l/100 km (WLTP).

CO2 pääst: 126 g/km (WLTP).

Pikkus/laius/kõrgus: 4885/1840/1445 mm.

Telgede vahe: 2825 mm.

Pakiruumi maht: 524 liitrit.

Tühimass: 1595-1660 kg.

Rehvimõõt: 235/45 R18.

Vaata autofirmade sooduspakkumisi

Seotud artiklid

Autode test

Toyota GR Supra

What Car? Says Hinnatud 5-ga 5-st

Toyota GR Supra pole nii eesmärgipärane, kui Alpine A110 või Porsche 718 Boxster, kuid on tänu võimsale mootorile, tagaveole ja jäigale kandmikule samuti lustlik kaaslane, edestades nimetatuid nii mootori elastsuse kui ka praktilisuse osas.