Proovisõit

Karkudel Polo, ehk Volkswagen T-Cross

T-Cross on „karkudele tõstetud“ Polo, mis omab lisaks suuremale kerele ka kõrgemat kliirensit ja baasmudelist 100 mm kõrgemal asuvaid istmeid.
Uustulnukale lisab praktilist väärtust põhivarustusse kuuluv tagaiste, mida saab 140 mm ulatuses edasi-tagasi liigutada.
Eestis on mudeli baashinnaks 15 858 eurot (2019. aasta juunis).

AutorKaido Soorsk

Heaoluühiskonna esindajad ei tundu olema kõige teravamad pliiatsid, sest linnamaasturid näivad olevat tänapäeval populaarsemad kui puhas õhk, mida me hingamiseks vajame. Sest hoolimata kõigist jõupingutustest süsinikheitmete hulk hoopis kasvab, kuna aina enam ostjaid istub linnamaasturitesse – või viimastega sarnanevatesse „toodetesse“ – mis on võrreldavast sõiduautost raskemad ja seepärast ka janusemad autod. Väikeautode turusektoris tuleb kasumi teenimiseks noodki punni pumbata, mille järjekordseks näiteks on hiljuti esitletud Volkswagen T-Cross.

Üldistades pole T-Cross midagi muud kui karkudele tõstetud Polo, mis viimasest 15 mm kõrgema kliirensiga ja mille istmed asuvad baasmudelist kümmekond sentimeetrit kõrgemal, mis teeb sisenemise/väljumise mugavamaks, eriti kui olete paindumatu selgrooga keskealine (või vanem) persoon. Need kaks esiveolist põhinevad samal MQB-platvormil ja tulevad samast Hispaania tehasest, ent T-Cross on baasmudelist 54 mm pikem ja 138 mm kõrgem ja ning praktilist väärtust lisab veel nende põhivarustusse kuuluv tagaiste, mida saab 140 mm ulatuses edasi-tagasi liigutada.

Askeetlikusse mootorivalikusse…

… kuuluvad esialgu kaks jõuallikat, milleks on kolme silindriga ottomootor (1,0 TSI) ja 1,6-liitrine „õlipõletaja“, millel silindreid ühe võrra enam. Ottomootorit pakutakse kahes võimsuses ja tagasihoidlikum (70 kW/95 hj) tuleb tehasest koos viiekäigulise käsikäigukastiga. Võimsam arendab 85 kW/115 hj ja seda pakutakse kas koos kuuekäigulise manuaal- või seitsmekäigulise automaatkäigukastiga (DSG). Lisaks neile on valikus veel 70 kW/95 hj arendav diiselmootor, mida saab koos viiekäigulise käsikasti või seitsmekäigulise „automaadiga“.

Malbemas seades 1,0 TSI saavutab kiiruse 100 km/h 11,5 sekundiga ja põletab 100 km läbimiseks keskmiselt 4,9 liitrit bensiini (siin ja edaspidi NEDC-tsükli kohaselt). Võimsamal versioonil on vastavad näitajad 10,2 s ja 4,9 l/100 km ja tootja kinnitusel polevat viimase näitaja korral vahet, millist käigukasti kasutatakse. Sama jutt käib ka diiselmootori kohta, mille keskmiseks kütusekuluks lubatakse 4,2 l/100 km, ent selle mootori korral on manuaalkäigukastiga versioon 0,6 sekundit käbedam kui seitsmekäigulise „automaadiga“ T-Cross (11,9 sversus12,5 s).

Vedrustus on baasmudeli omast puisem

Prooviauto oli varustatud võimsama ottomootori ja automaatkäigukastiga, mis peaks olema mõlemad kohustuslikud, kui ostate auto sõitmiseks (mitte vaatamiseks) ja hindate kasutusmugavust. T-Cross on baasmudelist tuntavalt raskem, mistõttu võib nõrgem jõuallikas maanteel jänni jääda, sest planeerimist nõuab möödasõitudel isegi võimsam versioon. Teisalt tuleb viimane tavaülesannetega ilusti toime ja „automaat“ säästab linnaliikluses ka tüütult sagedastest käiguvahetustest, mida tuleks teha, et vaid liitrise töömahuga mootori magusaimas momendialas püsida.

Maanteel kujunes keskmiseks kütusekuluks 5,5 l/100 km ja kui teil linnas liiklusega veab, siis võib isegi betooni vahel vähem kui kuue liitriga hakkama saada, sest minul jäi „linnakulu“ vahemikku 5,7-6,0 l/100 km. Sõiduomaduste poolest on T-Cross väiksemate linnamaasturite sarnaste „toodete“ hulgas üks tublimaid, ent selle vedrustus on Polost pisut puisemas seades, tehes konarlikul asfaldil arvestatavat tüminat. Kummalisel kombel jättis T-Crossist pehmema mulje isegi sportlik Polo GTI, mille vedrustus töötas pehmemalt ja hiirvaikselt.

Interjöör baasmudeli omast lihtsakoelisem

Uustulnukal tuleb Polole alla vanduda ka interjööri viimistluse ja müraisolatsiooni osas, sest isegi kalleima varustuse ja R-Line paketi korral on plastpinnad odavakoelise ilmega ja mulje ei parane, kui te nende pihta sõrmenukiga koputate. Maanteel kujunes siledal asfaldil interjööri mürataustaks 78-82 dB, mis jagunes võrdselt pooleks rehvimüra ja klaasipindade ümbrusest kostuvate tuulekohinate vahel. Mootor ei hakka kõrva isegi täiskoormusel kiirendades, ent karedal asfaldil võib rehvimüra nõrgema närvikavaga indiviidi alguses küll ära ehmatada.

Kujunduse osas on uustulnuka interjöör meeldiv ja praktiline. Tagaistme tagumise asendi korral jäi mul enda keskmise kasvu järgi seatud esiistme taha „maandudes“ põlvede ette ja pea kohale kolme sõrme jagu varu. Uksed katavad lävepaku ja interjöör on üle külvatud panipaikadega, millest esimesed uksesahtlid näivad toime tulevat ka 1,5-liitrise pudeli „majutamisega“. Pakiruumi maht jääb sõltuvalt tagaistme asendist vahemikku 385-455 liitrit ja kaheosalist tagaistme seljatuge maha käänates tekib autosse sileda põhjaga pakiruum, mille maht on kuni 1281 liitrit.

Tasemel turvalisus

T-Cross on ilmselt linnas elavale naisele suunatud „maastur“, sest see pakub ohtralt võimalusi auto isikupärastamiseks ning tänu kõrgele katusejoonele on eespool pearuumi nii palju, et rooli taha kannatab isegi kübaraga istuda. Naistele peaks imponeerima ka auto turvavarustus – põhivarustusse kuulub jalakäijad tuvastada suutev avariiennetus, õnnetuse järgselt autot paigale ankurdav avariipidurdus, pimenurgaandurid, sõidurajal püsida aitav „Lane Assist“ ja süsteem, mis hoiab käsikäigukastiga autot kallakul paigalt võtmisel paari sekundi vältel tagasi vajumast.

Pole siis ime, et Euro NCAP ohutuskatsetes hinnati T-Crossi nüüdsama maksimaalse viie tärniga: täiskasvanute ohutuses teenis auto hindeks 97%, laste ohutuses 86% ja elektrooniliste abimeeste eest 80%. Lisaks on kõik autod varustatud ka hädaabikõne süsteemiga ja laste turvatoolide kinnitamiseks on nüüd ISOFIX-kinnitused ka esireas kõrvalistuja istmel. Autot pakutakse meil kolmes varustuses – City, Life ja Design – ja valgusdioodidel põhinevad esilaternad kuuluvad põhivarustusse vaid viimase korral.

Algusesse tagasi

Alates teisest varustustasemest ilmub esiistmete vahele nihutatav käetugi ja sestpeale on autos veel kaarditaskud esiistmete tagaküljel, sahtel kõrvalistuja istme all ja sama istme maha käänatav seljatugi, mis hõlbustab pikkade esemete vedamist. Kliimaseade on kõigis autodes, kahe madalama varustuse korral on armatuurlauas 6,5-tollise ekraaniga infolustisüsteemi ekraan ja kõrgeimas varustuses on puutetundliku monitori diagonaaliks 8,0-tolli. Lisavarustuse hulgas on ka digitaalne näidikupaneel, mida pakutakse kahe kõrgema varustuse korral (361 eurot).

Kumba eelistada, kas Polo või T-Crossi? Sõidurõõmu, mugavuse, viimistluse ja rohelise mõtlemise seisukohast eelistaksin mina baasmudelit, kui praktilisuse poolelt on T-Cross parem valik. Võistlejatele jääb see alla vaid pakiruumi suuruse osas – eriti juhul, kui tagaiste on tagumises asendis – ent kui kaheosaline tagaistme seljatugi maha käänata, pole T-Crossile pakiruumi mahus enam kellestki vastast, nagu ka juhitavuse ja sõiduomaduste poolest. Ilmselt paneb just sääraste autode sobivus igapäeva ellu meid kõiki ühel päeval kuivale sattunud kalade kombel õhku ahmima…

Meeldis: meeldiva kujundusega praktiline interjöör, turvalisus, juhitavus ja sõiduomadused.

Ei meeldinud: piiratud mootorivalik, plastpindade kvaliteet ja kesine müraisolatsioon.

Rivaalid: Citroën C3 Aircross, Ford Ecosport, Kia Stonic, Opel Crossland X ja Seat Arona.

Volkswagen T-Cross Design (R-Line paketiga)

Baashind: 21 487 eurot(proovisõidukil 28 310 €).

Mootor: R3, bensiin.

Võimsus: 85 kW/115 hj @ 5500 p/min.

Pöördemoment: 200 Nm @ 5500 p/min.

Aeg 0–100 km/h: 10,2 s.

Tippkiirus: 193 km/h.

Keskmine kütusekulu: 4,9 l/100 km (NEDC).

CO2pääst: 112 g/km (NEDC).

Pikkus/laius/kõrgus: 4108/1782/1584 mm.

Telgede vahe: 2551 mm.

Pakiruumi maht: 385-1281 liitrit.

Tühimass: 1270 kg.

Rehvimõõt: 215/45 R18.

Vaata autofirmade sooduspakkumisi

Seotud artiklid

Autode test

Volkswagen Multivan 6.1

What Car? Says Hinnatud 4-ga 5-st

Kaasajastatud klassika, millega on mõnus sõita ja millele ei saa avaruse ega kasutusmugavuse osas vastu ükski seitsmekohaline linnamaastur. Kes ei usu võib proovida suunata viimase kolmandasse ritta mõnda teismelist ritva, kellel jalanumber 47 ja lisaks kooliasjadele kaasas veel trennikott.