Uudised

Tervisetõendi puudumine peatab homsest juhtimisõiguse

Kui arstitõend ei kehti, peatub ka juhtimisõigus
Avarii korral jääb ilma ka kindlustushüvitisest
Homsest lisaks teisigi seadusemuudatusi

Alates homsest, ehk 19. jaanuarist 2013, hakkab kehtima liiklusseaduse muudatus, mis kohustab sõidukijuhti omama kehtivat tervisetõendit, vastasel juhul tema juhtimisõigus peatub olenemata sellest, milline on tema juhilubade kehtivusaeg.

Eriti karmilt võib tervisetõendi puudumine kätte maksta siis, kui juht põhjustab avarii. Lisaks juhtimisõiguse puudumisega kaasnevale rahatrahvile jääb juht ilma ka igasugusest kindlustushüvitisest. 

Paljud juhid ei oma õrna aimugi, kui kaua tema tervisetõend kehtib? Seda saab kontrollida veebilehelt https://paberivaba.ark.ee, kuid üldjuhul ei tohiks tervetel inimestel selle puudumisega probleeme tekkida. Samuti neil, kes on vahetanud oma load ära enne 07.06.2009. Neil kehtib tervisetõend sama kaua, kui juhilubagi. 

Reeglina on aga nii, et kui inimesed on vahetanud oma vanad juhiload uute vastu, on sellega kaasnenud ka kohustus käia tervisekontrollis. Kui kontrollis ei avastata mingeid tõsiseid tervisehäireid, siis kirjutatakse tervisetõend välja 10 aastaks, ehk sama pikaks perioodiks, kui kehtivad juhiload. 

Juhul, kui inimesel on tervisekontrollis avastatud mingi potentsiaalne tervisehäire, võib arstlik kontroll kirjutada tõendi välja ka lühemaks ajaks ja sellisel juhul tasub tingimata oma tervisetõendi kehtivusaeg üle kontrollida. Samuti peavad inimesed, kellel on vanust 65 või enam ning üle 50 aastased elukutselised autojuhid käima tervisekontrollis iga viie aasta tagant.

Alates homsest hakkavad kehtima veel mitmed teisedki liiklusseaduse punktid. Näiteks muutus vanus alammäär A- ja D-kategooria juhiloa taotlejatele, milleks saab 24 eluaastat. Samuti kehtivad edaspidi C-, D-kategooria ja nende alamkategooriate juhiload vaid viis aastat. 

Muudatustest saab lähemalt lugeda Maanteeameti kodulehelt!

Vaata autofirmade sooduspakkumisi

Seotud artiklid

Autode test

Seat Ateca

What Car? Says Hinnatud 4-ga 5-st

Ateca on nägus linnamaastur, mis juhitavuse osas klassi priimuste seas, pakkudes kasutajale õnnestunud kompromissi mugavusest ning praktilisusest. Lähisugulaste arvestuses on see paremini viimistletud kui Škoda Karoq, olles VW Tiguanist hoomatavalt soodsam.