Uudised

Selgus Maailma Naiste Aasta Auto 2015

Maailma Naiste Aasta Auto 2015: Volvo XC90
Üllatavad üleilmsed valikud
Selged liidrid tänavuste uustulnukate seas

Selgunud on 2015. aasta Maailma Naiste Aasta Auto. 20 WWCOTY (Maailma Naiste Aasta Auto) kohtunikku viielt kontinendilt valisid tänavuseks võitjaks Volvo XC90-ne.

Håkan Samuelsson, Volvo Cars president väljendab oma siirast heameelt: “Volvo XC90 tähistab meie jaoks uue ajastu algust. Maailma Naiste Aasta Auto üldvõidu saamine on kindel märk sellest, et oleme Volvo arendamisega õigel teel. 

Meil on suur heameel, et oleme XC90-ne suutnud teha atraktiivseks nii olulisele autokasutajate grupile nagu seda on naised. On suur au seda auhinda vastu võtta!"


Hindamine kolmes etapis

Kohtunikekogu hindas erinevaid sõidukeid kolmes etapis. Septembris esitas iga kohtunik oma favoriidid kõigis seitsmes võistluskategoorias: “pereauto”, “mõistlik ost”, “luksusauto”, “SUV/krossover”, “sportauto”, “keskkonnasõbralik auto” ja “unistuste auto”.

Kohtunike esialgse valiku põhjal kujunes finalistide nimekiri, kus omakorda iga nimekirjas olev sõiduk võis igalt kohtunikult teenida kuni 100 punkti. Need punktid jagunesid viie hindamiskriteeriumi vahel. Hinnata tuli sõiduki insenertehnilist külge, välimust, mugavust, hooldust ja hinna-kvaliteedi suhet.

Tänavuse hindamise tegi eriliseks see, et kategoorias “unistuste auto” kujunes üks, ülivõimas liider, mistõttu selles kategoorias lõppes võistlus juba esimeses ringis. Seega tuli kohtunikel oktoobri alguspäevadel hinnata vaid kuue kategooria sõidukeid.

Teises voorus selgitati välja iga kategooria võitja. Kui varasematel aastatel on kohtunikelt kõige rohkem punkte saanud sõiduk automaatselt olnud ka WWCOTY tiitli omanik, siis tänavu tegi audiitorfirma hindamisreglementi olulise muudatuse ning nullis viie finalisti punktid, et anda kohtunikele võimalus, valida see “kõige-kõigem”, Supreme Trophy Winner ehk Aasta Auto. 

Selle hindamise tulemusena selgus WWCOTY üldvõitja, milleks 2015. aastal osutus Volvo XC90. 5-7 kohalisena ka Eesti turul juba populaarsust võitnud võimekas kõikjalsõitja Volvo XC90 tuli seega võitjaks kahes kategoorias: kõigepealt esikoht "SUV/maastur/krossover" finalistide seas ning siis juba Maailma Naiste Aasta Auto kõrgeim tunnustus, 2015. aasta üldvõit.

2015. aastal viis hindamist läbi ja kontrollis tulemusi Uus-Meremaa audiitorfirma Grant Thornton. Nii garanteeriti hindamise konfidentsiaalsus ja erapooletus.


WWCOTY finalistid ja võitjad kategooriate kaupa

Järgnevalt on välja toodud WWCOTY 2015 finalistide nimekiri. Kategooriate võitjad on esile tõstetud tumedamas kirjas. 

PEREAUTOFord Mondeo

Honda Odyssey

Renault Espace

Škoda Superb

MÕISTLIK OSTHonda Jazz

Hyundai i20

Mazda 2

Scion iM/Toyota AurisLUKSUSAUTOAudi RS7 Sportback

BMW 7 Series

Jaguar F-type

Jaguar XE

Mercedes S-Class


SUV/MAASTUR/KROSSOVERAudi Q7

Honda CRV

Hyundai Tucson

Land Rover Discovery Sport

Volvo XC90


SPORTAUTOAudi TT

Ford Mustang

Lexus RC F

Mercedes GT AMG

Peugeot 308 GTi

Porsche 911 GTS

KESKKONNASÕBRALIK AUTOBMW i8

Hyundai i20

Škoda Fabia

Tesla Model S

Toyota Prius


UNISTUSTE AUTO

Mazda MX-5


WWCOTY kohtunikekogu Eesti liikme kommentaar hääletusele

What Car? Eesti kaasautor, WWCOTY kohtunikekogu liige Ylle Rajasaar kommenteerib hindamist pikemalt: “Kui võrdlen Eestist saadetud nimekirja ülemaailmse lõppnimekirjaga, siis polegi pilt üleliia erinev. Muidugi on mul kahju, et finalistide hulka ei pääsenud minu lemmikud Nissanilt, Opelilt, Renault't ja Subarult.

Näiteks Opel Corsa väärinuks vägagi kohta mõistliku hinnaga sõidukite kategoorias, uus Subaru Outback aga on tubli nelikveoline kõikjalsõitja. Pereautode seas oli üks minu lemmikuid Ford C-MAX. Eestlaste Qashqai armastus paistab välja müüginumbritest, uustulnuk Renault Kadjar selle sõsarmudelina võiks samuti hea tulemuse teha.”

Rajasaare sõnul on kohtuniku töö vastutusrikas ning kõikide nimekirja kandidaatide ja finalistide hindamine ei oleks võimalik, kui koostöö maaletoojate ja esindustega mingil põhjusel ei laabuks: “Selge see, et võrreldes näiteks Vietnamiga, kus auto on tänaseni suhteliselt harukordne nähtus, on Eestis lihtne autouudistega kursis olla. Mulle teeb rõõmu see, et nn. suurte hindajatega- Ameerika Ühendriikidega, Ühendkuningriigiga, Austraaliaga- siinset autoturu uudisterohkust kõrvutades, saame vaid uhkust tunda.

Uued sõidukid jõuavad Eestisse küllalt kiirelt, rahvusvahelistel esitlustel on ajakirjanikud alati kohal ning maaletoojad ja edasimüüjad teevad supertööd! Tahan veelkord tänada kõiki neid, tänu kellele sain kiirelt finalistidega testsõidud tehtud ning rikkalikult lisateavet, et punktide andmine võimalikult objektiivne oleks.”

Rajasaar tõdeb, et kõikide finalistidega ei saa parimalgi juhul ise kogemust: "Sportautode kategooria võidu viib koju M-B GT AMG, millega kohtunikekogust on sõitnud ehk paar inimest. Või siis kategooria "Unistuste auto"- kus reastatakse sõidukid, millega kunagi väga sõita tahaks. Mina märkisin unistuste nimekirja teiste seas Porsche 918 Spyder hübriidversiooni."

Kuna eri riikidesse jõuavad uued mudelid eri aegadel, võib juhtuda, et järgmisel aastal jõuab finalistide sekka mõni nendest sõidukitest, mis meie jaoks siin on juba teada-tuntud: "Aga võistlus on võistlus ning seda värvikam on tulemus, mida erinevama taustaga on hindajad."

Kui vaadata "suurt pilti", on selgelt näha, et maailma naiste lemmikud ei erinegi palju nendest, mille valivad välja Maailma Aasta Auto kohtunikud või Top Geari Aasta Auto hindajad. Renault Espace, Volvo XC90, Škoda Superb on nimed, mida tänavu kõikjal nimekirjades kohtame.  Võib öelda, et aastal 2015 on tegijad selgelt eristuvad.


Vaata autofirmade sooduspakkumisi